
| Parameter | Value |
|---|---|
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Settling Time | 3.2 µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 159
Distributors
pcbx
Unit Price$2.03973
Ext.Price$2.03973
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.03973 | $2.03973 |
| 10 | $1.52979 | $15.29790 |
| 25 | $1.40281 | $35.07025 |
| 50 | $1.33112 | $66.55600 |
| 100 | $1.26309 | $126.30900 |
| 300 | $1.20849 | $362.54700 |
| 500 | $1.15624 | $578.12000 |
